26 08 2012

Kedinizle ilk gün

Bir kedi ile yaşamınızı ve evinizi paylaşmaya karar verdiniz. Bu kararınız için sizi kutlarız. Biz kedinizle çok güzel günler yaşayacağınızı, onu çok seveceğinizi ve ondan da çok şeyler öğreneceğinizi biliyoruz. Peki bu güzel başlangıç için hazır mısınız? Dileriz sorumluluklarınızı ve nelerle karşılaşacağınızı biliyorsunuzdur. Ve eminiz ki Bir Veteriner Hekimle ilişkiye geçerek kedinizin bakım ve beslenmesi hakkında bilgi almış, yaptıracağınız aşıları öğrenmişsinizdir. Size yeni arkadaşınızla mutlu bir beraberlik diliyor, ilk gününüz veya geceniz için aşağıdaki bölümü okumanızı öneriyoruz.

Aşağıdaki yazı Dr. Vet. Med. Nuri YAVRU’ nun “Ev Hayvanlarının Bakım ve Beslenmesi” isimli kitabından alınmıştır. Kendisine teşekkür ederiz.

KEDİ YAVRUSU NASIL EVCİLLEŞTİRİLİR ?

İçinde büzülüp oturduğu çantayı evinizde sakin bir yere bıraktığınız zaman, canı istemediği halde onu çıkarmak için hiçbir harekette bulunmayınız. Çantayı açıp bekleyiniz. İlk adımını kendi bilincinde atmasını sağlayınız. Böylece onu ürkütmemiş olursunuz. Onunla hiç meşgul değilmiş gibi bir tavır almak en doğrusudur. Kedi çantadan hemen çıkmaz. Fakat meraklı olduğu ve ayaklarının uyuşukluğunu gidermeyi çok arzu ettiği için, etrafında onu bekleyen hiçbir tehlike bulunmadığına emin olduğunda çantadan çıkmakta tereddüt etmez; Onunla tanışmak için onu yakalamaya acele etmeyiniz. Ani sert bir hareket onu ürkütüp bir mobilyanın altına girmesine neden olur. Kedilerin ilk kaçacakları yer yatak altı veya buzdolabının altı gibi yerlerdir. Kediler oralarda kuvvetli kişiliklerini ve vahşi yönlerini korurlar. Kedi yavruları kendilerine karşı kaba davranılmasından hoşlanmazlar. Bu nedenle onu kaçtığı yerden çıkartmakta güçlük çekersiniz. Bu durumda sabırlı olunuz.

Ona elinizi uzatmaya cesaret etmek için ondan bir işaret gelmesini bekleyiniz.

KALACAĞI YERİ TANIMA

Ortak yaşamın ilk saatlerinde kediniz basit bir çağırma ile size doğru gelme alışkanlığında değildir. Onun keyfince gezmesine izin verdikten sonra, daha fazla tehlikeye atmadan yavaşça elinizle yakalayınız. Onu tuvalet yapacağı yere koyunuz. Kedinin tuvaleti son derece önemli bir yerdir. Burası onu tamamen içine alabilecek bir kutunun içi olabilir. Bunun içini kum veya kağıt ile doldurmak, onun pisliğini gömmesine olanak sağlayacaktır. Aynı kutunun içine talaş da koyabilirsiniz. Bu kutuyu bir gazetenin üzerine yerleştirmekte fayda vardır. Böylece kutunun dışına çıkacak şeylerin etrafı pisletmesi önlenmiş olur.

Eğer kedi yavrusu anasıyla yeteri kadar birlikte olursa, nasıl davranacağını öğrendiği için doğal olarak temiz olacaktır. Eğer onu kutunun içine koyar, ayakları ile eşeleme hareketleri yaptırırsanız, kedi yavrusu burasının kendisi için ayrıldığını anlayacak ve ilk çişini buraya yapmakta tereddüt etmeyecektir. O halde bu kutunun onun girebilmesine elverişli olması ve ilk zamanlarda içinde yaptığı sepetinden uzak olmaması lazımdır. Eğer onun kutusunu yani tuvaletini kendi tuvaletinize koyarsanız, bu tamamen mantıkidir. Yalnız bu durumda tuvalete girebilmesi için kapının açık tutulması gerekir.

Kutuyu nereye bırakırsanız bırakın, her hangi bir yere pislemeye alışık olmayan kediniz sıkışınca pisleyeceği yeri arayacaktır. Onun pislemek için kutusuna gitmeye çalıştığını anladığınız zaman onu kutusuna kadar götürünüz. Böylece ona zaman kazandırmış olursunuz. İdrarını yaptıktan sonra bu yerden günlük yaşamını geçirdiği yere serbestçe gelmesini sağlayınız. Kutudaki kumu düzenli bir şekilde değiştirmeye de özen göstermek gerekir. Bazı kediler kendi öz saygılarının bilincinde olarak daha önce ıslanmış yere, kendi idrarları olsa bile gitmeyi kabul etmezler. Kendi zevklerine uygun bir yer ararlar. Bu yer her seferinde sizin hoşunuza gitmeyen yerlerdir. Bazıları banyoya giderler. Bazıları koltuk ve sehpa altlarında meraklı bakışlardan korunarak ihtiyaçlarını giderirler. Eğer kedinizi bir sepetin içine yerleştirip belirli bir köşeye koyarsanız, idrarını yaptığı kutusunu da ona yakın bir yere koyunuz. İlk gece onu odanın birine kapatmak en iyisidir. Böylece kedinizin sabaha karşı sizi hafifçe ısırarak uyandırmasını engellemiş olursunuz. Çünkü kediniz yorganın altında ayağınızın hareketi ile yakından ilgilidir.

0
0
0
Yorum Yaz