26 08 2012

Kediler neden 4 ayakları üzerine düşer

Aslında kediler her zaman dört ayakları üzerine düşmezler. Kediler çok yükseklerden yaralanmadan düştükleri gibi kısa mesafelerden düştüklerinde de yaralanabilirler.
düşen kedi     Kedilerin kasları ve kemikleri çok esnektir. Kediler düşüş esnasında vücutlarını çevirip dört ayakları üzerine yere inerler. Kedilerin kulağında dengeden sorumlu içi sıvı dolu bir bölme vardır. Kedi hareket ettiğinde bu sıvı vücudun durumu ile ilgili bilgiyi beyne gönderir. Kedi ona göre vücudunu çevirip ayaklarını uçan bir sincap gibi açarak yere iner. Vücut şekli (bir paraşüt gibi) hava sürtünmesi ile ağırlığını dengeler ve kedi belli bir limit hızla yere iner.
Buradaki problem kedinin havadayken kendini çevirebilmesidir. Bizler havada düşerken ayaklarımızı ve kollarımızı toplayıp açabiliriz. Çünkü vücut yapımız buna uygundur. Ama kendi etrafımızda dönemeyiz. Kedilerin vücut yapısı ise buna elverişli yaratılmıştır. Örneğin kedilerde omuzu göğüs kemiklerine bağlayan kemikler yoktur. Sırt kemikleri de diğer hayvanlarınkine göre daha hızlı dönebiliyor.
Kedi yeterince yüksekten düşmezse, kendini çevirecek vakit bulamaz ve yaralanır. Onun için bizlerin aksine, bir kedi alçaktan düşmektense yüksekten düşmeği yeğler!
düşmüş kediBazıları kedilerin kuyruklarını kullanarak kendi etraflarında döndüklerine inanıyorlar. Yok öyle bir şey. Çünkü kuyruksuz tavşanlar da bunu beceriyorlar. Yıllar önce evimize bir tavşan almıştık. Küçük kızımız oynasın diye. Ama bizim kız biraz sadist çıkınca hayvancağızı kucağından yere atıyordu. Orada tavşanın dört ayağı üzerine düştüğünü gördüm. Hayvancağız zarar görmediğinden ben de bir iki deneme yaptım. Gerçekten tavşan hep dört ayağı üzerine yere düşüyordu.

0
0
0
Yorum Yaz